Závažným problémem současné medicíny je mezi mikroorganismy rychle se šířící rezistence vůči antimikrobiálním látkám. Aktuálně je podle některých hypotéz šíření rezistentních kmenů bakterií rychlejší než vývoj nových antibiotik. Jedním z míst, spojovaných s šířením rezistentních kmenů, jsou nemocnice. Nemocniční prostředí s dezinfekcemi a spoustami léků přirozeně vede k selekci mikroorganismů odolnějších vůči těmto látkám.
Skupina vědců se pokoušela zjistit, jestli mají hmyz a pavouci vliv na šíření rezistentních kmenů bakterií. Studie proběhla na chirurgickém oddělení jedné nemocnice v Pákistánu. Výzkumníci izolovali bakteriální DNA ze vzorků z infikovaných ran pacientů, z různých nemocničních povrchů a z hmyzu a pavouků, které pochytali na oddělení. Vědci se zaměřili na bakterie z řádu Enterobacterales. Jde o řád, který zahrnuje řadu klinicky významných potencionálních patogenů, jako jsou rody Klebsiella, Escherichia nebo Enterobacter. V bakteriální DNA řádu Enterobacterales byly dále detekovány nejvýznamnější geny spojené s rezistencí vůči antibiotikům.
Ukázalo se, že 80 % členovců přenášelo na svých tělech zástupce Enterobacterales rezistentních vůči více typům antibiotik.
To, že po nemocnici by neměli pobíhat švábi a mouchy by neměly sedat na rány pacientů, asi nikoho nepřekvapí. Nyní tato studie pomocí moderních metod molekulární biologie potvrdila význam zamezení přístupu členovců do nemocnic i pro zpomalení šíření kmenů bakterií rezistentních na antibiotika.
Mgr. Pavel Pešek
Hassn B, Ijaz M, Khan A et al. (2021). A role for arthropods as vectors of multidrug-resistant Enterobacterales in surgical site infections from South Asia. Nature Microbiology, 6: 1259-1270.