Recepce
pondělí–pátek
7:30–17:00 hodin

Ordinační hodiny
pondělí–pátek
7:30–18:00 hodin

Příjem vzorků
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Migréna – onemocnění spojené s dysbiózou

Porušené složení společenstva bakterií osídlujících náš střevní trakt, tzv. dysbióza, mívá negativní zdravotní dopady. Dostavuje se například po užívání některých léčiv, nejčastěji antibiotik. Kromě typických gastrointestinálních poruch může zapříčinit oslabení imunitního systému, metabolické poruchy včetně obezity, poruchy psychiky a chování, neurologické a jiné zdravotní potíže. Různé studie poukazují na možnou souvislost dysbiózy také s některými bolestivými stavy, ke kterým se řadí i migréna.

Migréna je chronické záchvatovité onemocnění provázené silnou bolestí hlavy s projekcí do zadní/přední části hlavy, do spánků nebo očí. Bývá doprovázena nevolností, zvracením, světloplachostí, přecitlivělostí na zvuky apod. Častěji se projevuje u žen než u mužů. Může trvat několik hodin až dní. Mezi známé spouštěče migrény patří hormonální vlivy, fyzické nebo psychické vypětí, změny tlaku, intenzivní sluneční záření, problémy se zuby, nevhodná korekce oční vady, poškození krční páteře, užívání některých léků (např. na rozšíření cév, hormonální antikoncepce), nevhodná strava (alkohol, čokoláda, konzervanty, umělá barviva aj.). Po provedení řady nedávných studií přibyla na seznam možných příčin i dysbióza.

Studie Kopchak et al. (2022), porovnávající složení střevní mikrobioty migreniků a zdravých jedinců, zjistila významné změny co do kvantity některých přítomných mikroorganismů, jako jsou Alcaligenes spp., Clostridium coccoides, Clostridium propoinicum, Eggerthella lenta, Pseudonocardia spp. a Rhodococcus spp. Jejich početnost v mikrobiomu migreniků byla v porovnání se zdravou skupinou mnohem vyšší. Významně vyšší zastoupení vykazovaly i Candida spp. a Micromycetes spp.

Metaanalýza studií zaměřených na asociaci infekce bakterií Helicobacter pylori s migrénou odhalila, že touto bakterií bylo infikováno 45 % z migrénou postižených účastníků (Su et al. 2014).

Na střevní mikrobiotu a její metabolity působí mnoho faktorů, jako je životní styl, složení stravy, příjem vitamínů a probiotik. Pomocí vhodné dietní strategie, doplněné o konzumaci potřebných vitamínů a probiotik, lze docílit zlepšení řady zdravotních potíží, a to jak prostřednictvím modulace střevního mikrobiomu, tak i přímo. Lze předpokládat efekt tohoto postupu i na frekvenci a průběh migrén.

Nově zkoumaným přístupem k léčbě migrény je transplantace fekálního mikrobiomu (FMT). V současné době probíhá více než 340 klinických studií, jejichž výsledek bude pro využívání FMT v klinické praxi rozhodující. Úprava složení střevní mikrobioty může vést k normalizaci zánětlivých markerů a dráhy serotoninu s efektem na frekvenci a intenzitu migrén. K prokázání účinnosti této metody v léčbě chronické migrény jsou zapotřebí další randomizované klinické studie.

Ing. Silvia Illýová


Zdroje:

  • Kappéter A, Sipos D, Varga A, Vigvári S, Halda-Kiss B, Péterfi Z (2023): Migraine as a disease associated with dysbiosis and possible therapy with fecal microbiota transplantation. Microorganisms, 11, 8. doi: 10.3390/microorganisms11082083.
  • Kopchak O, Hrytsenko O (2022): Feature of gut microbiota in patients with migraine and healthy individuals. Georgian Med New, 13-17. PMID: 35959927.
  • Su J, Zhou XY, Zhang GX (2014): Association between Helicobacter pylori infection and migraine: A metaanalysis. Gastroenterology, 14965-14972. doi: 10.3748/wjg.v20.i40.14965.

O lidském mikrobiomu

Co je mikrobiom

Mikrobiom je soubor mikroorganismů osídlující organismus všech živočichů včetně člověka. Střevní mikrobiom je tvořen mikroorganismy žijícími v trávicím traktu. Každý člověk je osídlen miliardami mikroorganismů. Zdravá mikrobiální společenstva poskytují svým hostitelům mnoho zdravotních benefitů.

Narušení mikrobiomu

Narušení rovnováhy mikrobiálního prostředí (dysbyóza) je spojeno s celou řadou zdravotních problémů, např. obezitou, cukrovkou, rakovinou i depresí.

Vhodná strava

Složení mikrobiomu lze podle závažnosti zdravotního stavu regulovat stravou, prebiotiky, probiotiky i zdravým životním stylem.

Kojení

Nedílnou součástí mateřského mléka  jsou symbiotické mikroorganismy. Kojení dodává dítěti nejen optimální komplex živin.
Je důležité také pro správné formování mikrobiomu.

Jak vám můžeme pomoci

Naše pracoviště Vám nabízí profesionální vyšetření střevního mikrobiomu spolu s moderními metodami léčby či možnost vzorek vlastního mikrobiomu preventivně zmrazit. Váš zdravotní stav nás zajímá!

Konzultace​

Před analýzou střevního mikrobiomu probíhá odborná konzultace s lékařem. Základem je podrobná anamnéza. Podmínky odběru je potřeba dobře naplánovat. Jedině na základě odborného vyšetření lze výsledky správně interpretovat.

Vyšetření

Pro rozbor Vašeho mikrobiomu obdržíte odběrovou sadu s přesným návodem k odběru a doručení vzorku do naší laboratoře. K analýze využíváme nejnovější sekvenační metody, tzv. "Next Generation Sequencing”.

Léčba

Složení mikrobiomu lze podle závažnosti zdravotního stavu regulovat stravou, prebiotiky a probiotiky. V případě potřeby lze využít antibiotika, antimykotika, virostatika, antiparazitika nebo tzv. transplantace střevní mikroflóry.

Zamrazení

Věk, nemoci, užívané léky, nevhodná životospráva, životní prostředí a přibývající množství toxických látek nevratně poškozují náš mikrobiom. Optimálním řešením je preventivní uložení vlastního mikrobiomu.