Osteoporóza je nejčastější onemocnění kostí, které se vyznačuje nízkou hustotou kostních minerálů a poškozením kostní tkáně, což může zvyšovat riziko zlomenin. Podle statistik Mezinárodní zdravotnické organizace na světě trpí touto chorobou kolem 200 miliónů lidí. Riziko vzniku osteoporózy se zvyšuje s věkem, přičemž po padesátce se stává významným pro přibližně 55 % populace. Osteoporóza má významný dopad na fyzické i duševní zdraví a kvalitu života.
Zdraví kostí a patologii osteoporózy ovlivňují strava, genetické predispozice, pohyb, ale i střevní mikrobiom, který se podílí na produkci některých vitamínů a na metabolismu živin. Mikrobiom je zapojen také do imunitních a endokrinologických procesů důležitých pro zdraví kostí. Jeho vliv poprvé potvrdila studie z roku 2001, která prokázala asociaci mezi přemnožením bakterií v tenkém střevě a nižší hustotou kostních minerálů.
Studie porovnávající střevní mikrobiotu zdravých jedinců a jedinců s osteoporózou/nižší hustotou kostní hmoty prokázaly změny v množství bakterií na několika taxonomických úrovních.
Na úrovni kmenů bylo zjištěno vyšší zastoupení bakterií náležejících k Firmicutes a Bacteroidetes a modifikované zastoupení bakterií produkujících mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA). Jiná studie u nositelů osteoporózy potvrdila nadměrné zastoupení aktinobakterií. Zdá se, že s dysbiózou a zánětem spojené proteobakterie se podílejí na senilní formě osteoporózy. Změny na úrovni čeledí, konkrétně redukce u Lachnospiraceae, pozitivně korelují s hustotou minerálů v kostech a stavem imunitního systému.
Na úrovni rodů, zvýšený výskyt Bacteroides a Dialister v mikrobiomu zvyšuje hladiny prozánětlivých polysacharidů, které mohou prohlubovat úbytek kostní hmoty. Bylo zjištěno, že vyšší početnost bakterií z rodu Eggerthella koreluje se změnou v receptorech pro vitamín D. U pacientů s osteoporózou byl zaznamenán nižší výskyt bakterií z rodu Veillonella, které se podílejí na metabolismu estrogenových analogů.
Vyšší zastoupení bakterií Shigella/Escherichia v mikrobiomu lidí s osteoporózou má vliv na vstřebávání vitaminu D v těle.
Střevní mikrobiota podporuje vstřebávání pro zdraví kostí nezbytných živin včetně vitamínů a minerálů. Vápník je jednou z hlavních minerálů podílejících se na zdraví kostí, přičemž v kostech se nachází 99 % v těle obsaženého vápníku. Nedostatek vápníku vede k závažnému úbytku kostní hmoty a je jedním ze spouštěčů rozvoje osteoporózy. Mikrobiom zvyšuje vstřebávání vápníku prostřednictvím produkce metabolitů, jako jsou SCFA.
Fermentované potraviny, podporující zdravé složení mikrobioty, mají potenciál stát se alternativní strategií léčby osteoporózy a prevence ztráty kostní hmoty.
Autor: Ing. Silvia Illýová
Zdroj:
Duffuler P, Bhullar SK, Wu J (2024): Targeting gut microbiota in osteoporosis: impact of the microbial-based functional food ingredients. Food Science and Human Wellness, 13, 1-5. doi: 10.26599/FSHW.2022.9250001