Recepce
pondělí–pátek
7:30–17:00 hodin

Ordinační hodiny
pondělí–pátek
7:30–18:00 hodin

Příjem vzorků
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Osteoporóza a střevní mikrobiom

Osteoporóza je nejčastější onemocnění kostí, které se vyznačuje nízkou hustotou kostních minerálů a poškozením kostní tkáně, což může zvyšovat riziko zlomenin. Podle statistik Mezinárodní zdravotnické organizace na světě trpí touto chorobou kolem 200 miliónů lidí. Riziko vzniku osteoporózy se zvyšuje s věkem, přičemž po padesátce se stává významným pro přibližně 55 % populace. Osteoporóza má významný dopad na fyzické i duševní zdraví a kvalitu života.

Zdraví kostí a patologii osteoporózy ovlivňují strava, genetické predispozice, pohyb, ale i střevní mikrobiom, který se podílí na produkci některých vitamínů a na metabolismu živin. Mikrobiom je zapojen také do imunitních a endokrinologických procesů důležitých pro zdraví kostí. Jeho vliv poprvé potvrdila studie z roku 2001, která prokázala asociaci mezi přemnožením bakterií v tenkém střevě a nižší hustotou kostních minerálů.

Studie porovnávající střevní mikrobiotu zdravých jedinců a jedinců s osteoporózou/nižší hustotou kostní hmoty prokázaly změny v množství bakterií na několika taxonomických úrovních.
Na úrovni kmenů bylo zjištěno vyšší zastoupení bakterií náležejících k Firmicutes a Bacteroidetes a modifikované zastoupení bakterií produkujících mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA). Jiná studie u nositelů osteoporózy potvrdila nadměrné zastoupení aktinobakterií. Zdá se, že s dysbiózou a zánětem spojené proteobakterie se podílejí na senilní formě osteoporózy. Změny na úrovni čeledí, konkrétně redukce u Lachnospiraceae, pozitivně korelují s hustotou minerálů v kostech a stavem imunitního systému.

Na úrovni rodů, zvýšený výskyt Bacteroides a Dialister v mikrobiomu zvyšuje hladiny prozánětlivých polysacharidů, které mohou prohlubovat úbytek kostní hmoty. Bylo zjištěno, že vyšší početnost bakterií z rodu Eggerthella koreluje se změnou v receptorech pro vitamín D. U pacientů s osteoporózou byl zaznamenán nižší výskyt bakterií z rodu Veillonella, které se podílejí na metabolismu estrogenových analogů.

Vyšší zastoupení bakterií Shigella/Escherichia v mikrobiomu lidí s osteoporózou má vliv na vstřebávání vitaminu D v těle.

Střevní mikrobiota podporuje vstřebávání pro zdraví kostí nezbytných živin včetně vitamínů a minerálů. Vápník je jednou z hlavních minerálů podílejících se na zdraví kostí, přičemž v kostech se nachází 99 % v těle obsaženého vápníku. Nedostatek vápníku vede k závažnému úbytku kostní hmoty a je jedním ze spouštěčů rozvoje osteoporózy. Mikrobiom zvyšuje vstřebávání vápníku prostřednictvím produkce metabolitů, jako jsou SCFA.

Fermentované potraviny, podporující zdravé složení mikrobioty, mají potenciál stát se alternativní strategií léčby osteoporózy a prevence ztráty kostní hmoty.
Autor: Ing. Silvia Illýová



Zdroj:
Duffuler P, Bhullar SK, Wu J (2024): Targeting gut microbiota in osteoporosis: impact of the microbial-based functional food ingredients. Food Science and Human Wellness, 13, 1-5. doi: 10.26599/FSHW.2022.9250001

O lidském mikrobiomu

Co je mikrobiom

Mikrobiom je soubor mikroorganismů osídlující organismus všech živočichů včetně člověka. Střevní mikrobiom je tvořen mikroorganismy žijícími v trávicím traktu. Každý člověk je osídlen miliardami mikroorganismů. Zdravá mikrobiální společenstva poskytují svým hostitelům mnoho zdravotních benefitů.

Narušení mikrobiomu

Narušení rovnováhy mikrobiálního prostředí (dysbyóza) je spojeno s celou řadou zdravotních problémů, např. obezitou, cukrovkou, rakovinou i depresí.

Vhodná strava

Složení mikrobiomu lze podle závažnosti zdravotního stavu regulovat stravou, prebiotiky, probiotiky i zdravým životním stylem.

Kojení

Nedílnou součástí mateřského mléka  jsou symbiotické mikroorganismy. Kojení dodává dítěti nejen optimální komplex živin.
Je důležité také pro správné formování mikrobiomu.

Jak vám můžeme pomoci

Naše pracoviště Vám nabízí profesionální vyšetření střevního mikrobiomu spolu s moderními metodami léčby či možnost vzorek vlastního mikrobiomu preventivně zmrazit. Váš zdravotní stav nás zajímá!

Konzultace​

Před analýzou střevního mikrobiomu probíhá odborná konzultace s lékařem. Základem je podrobná anamnéza. Podmínky odběru je potřeba dobře naplánovat. Jedině na základě odborného vyšetření lze výsledky správně interpretovat.

Vyšetření

Pro rozbor Vašeho mikrobiomu obdržíte odběrovou sadu s přesným návodem k odběru a doručení vzorku do naší laboratoře. K analýze využíváme nejnovější sekvenační metody, tzv. "Next Generation Sequencing”.

Léčba

Složení mikrobiomu lze podle závažnosti zdravotního stavu regulovat stravou, prebiotiky a probiotiky. V případě potřeby lze využít antibiotika, antimykotika, virostatika, antiparazitika nebo tzv. transplantace střevní mikroflóry.

Zamrazení

Věk, nemoci, užívané léky, nevhodná životospráva, životní prostředí a přibývající množství toxických látek nevratně poškozují náš mikrobiom. Optimálním řešením je preventivní uložení vlastního mikrobiomu.