Polymorfní mikroby střevního mikrobiomu byly uznány jako další ze zatím čtrnácti základních charakteristik asociovaných s patogenezí rakoviny. Bylo prokázáno, že mohou hrát podstatnou roli v nádorovém bujení, diferenciaci nádorů a progresi maligního onemocnění a také ovlivňovat účinnost protinádorové léčby. Modulace mikrobiomu se proto jeví jako potenciální možnost, jak zasahovat do karcinogenních procesů.
Střevní mikrobiom obsahuje přibližně 4 x 1013 mikroorganismů, z nichž 97 % tvoří bakterie. Tato mikrobiota může, pozitivně i negativně, přímo interagovat s některými prokázanými charakteristikami rakoviny, jako je zánět, únik rakovinných buněk před rozpoznáním a likvidací imunitním systémem, nestabilita genomu a rezistence na protinádorovou léčbu.
Věda postupně odhaluje míru zapojení komplexních mikrobiálních ekosystémů (mikrobiomu) do nádorové patogeneze. V poslední době bylo jedenáct mikrobiálních druhů prohlášeno za přímé lidské karcinogeny nebo onkomikroby vzhledem ke schopnosti v těle šířit karcinogenní látky nebo vyvolat prokarcinogenní změny. Jedná se například o bakteriální kmeny Escherichia coli, Bacteroides fragillis nebo Streptococcus gallolyctus. Opakovaně byla různými studiemi prokázána asociace mezi dysbiózou (narušením střevního mikrobiomu), způsobenou infekcí nebo antibiotiky, a karcinogenezí uvnitř i mimo tlusté střevo.
Mikrobiom každého člověka má unikátní složení, má odlišný tzv. vzorec, který může modulovat různé charakteristiky rakoviny. Proto je snahou prosadit modulaci mikrobiomu jako potenciální protinádorovou terapii. V současné době jsou předmětem klinického výzkumu různé přístupy, včetně aplikace prebiotik, probiotik, živých bioterapeutických produktů, transplantace fekální mikrobioty (FMT) a dietní intervence.
Studie zaměřené na terapii pomocí FMT u pacientů s kolorektálním karcinomem dokládají, že mikroby mají prokarcinogenní i karcinoprotektivní vlastnosti. Na pacientech s melanomem byl prokázán potenciál FMT při obnově účinnosti léčby inhibitory kontrolních bodů.
Vztah mezi mikroby, člověkem a rakovinou je komplexní a určení charakteristik nádorového mikrobiomu může být krokem ke zlepšení detekce rakoviny a zvýšení účinnosti její léčby.
Autor: Blanca Martin-Borja Sotoca
Zdroj:
- Lythgoe MP, Mullish BH, Frampton AE, Krell J (2022): Polymorphic microbes: a new emerging hallmark of cancer. Trends in Microbiology, doi: 10.1016/j.tim.2022.08.004