Zdravotní benefity probiotik obsažených v různých fermentovaných pokrmech jsou předmětem intenzivního výzkumu, včetně účinků proti různým typům rakoviny. Tým japonských vědců se rozhodl zjistit, zda probiotika dokážou zpomalit růst rakovinných buněk nádoru slinivky. Tento typ rakoviny s velmi špatnou prognózou si pro svou studii vybrali záměrně.
Vědecký tým pěstoval v kulturách 11 probiotických mikroorganismů. Probiotika zahrnovala běžné probiotické druhy laktobacilů, bifidobakterií a kvasinek. Kultivační média z probiotických kultur byla přidávána ke kultuře lidských buněk rakoviny slinivky. Největší vliv na zpomalení růstu nádorových buněk měl kropidlák rýžový (Aspergillus aryzae). Kropidlák rýžový je kulturní plíseň, která se v tradiční asijské kuchyni používá při výrobě sojové omáčky, miso pasty nebo saké.
Vědci v dalším kroku rozdělili kulturu kropidláku do frakcí, u kterých opět testovali jejich účinnost na zpomalení růstu rakovinných buněk. Nejúčinnější frakce byla dále analyzována pomocí řady specializovaných chromatografických vyšetření. Ve výsledku se podařilo zjistit, že účinnou látkou produkovanou kropidlákem, která zpomaluje růst buněk nádoru slinivky, je kyselina heptelidová. Efekt působení kyseliny heptelidové na rakovinné buňky potvrdily i další studie. Vědci si následně ověřili na živých myších, že kyselina heptelidová se může ze střev dostat k nádoru.
Autoři tak potvrdili efekt kyseliny heptelidové na zpomalení růstu rakovinných buněk a přenos tohoto metabolitu ze střev do krve a do nádoru slinivky. Zatím jde o první studii, ze které neplyne žádné doporučení o tom, kolik sojové omáčky bychom si měli přidávat pravidelně do jídla, ale jde o objev dalšího možného typu léku proti rakovině a opětovné potvrzení toho, že fermentované potraviny jsou prospěšné lidskému zdraví.
Mgr. Pavel Pešek
Konishi, H. Isozaki S, Moriichi K et al. (2021). Probiotic Aspergillus oryzae produces anti-tumor mediator and exerts anti-tumor effects in pancreatic cancer through the p38 signaling pathway. Sci Rep 11: 11070.