Recepce
pondělí–pátek
7:30–17:00 hodin

Ordinační hodiny
pondělí–pátek
7:30–18:00 hodin

Příjem vzorků
pondělí–čtvrtek
8:00–12:00 hodin

Střevní mikrobiom a duševní zdraví

Nerovnováha ve složení střevního mikrobiomu (dysbióza) může ovlivnit kondici trávicího systému a způsobit jeho onemocnění, což je dnes známý fakt. Méně se ale ví, že mikrobiota a látky, které se ve střevech produkují, mohou mít vliv i na lidský mozek a psychiku.
Například některé tělu prospěšné střevní bakterie produkují vitamíny skupiny B potřebné pro zdravou činnost nervového systému. Dále jsou pro dobré fungování mozku nezbytné mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA), které vznikají při mikrobiálním rozkladu nestrávených sacharidů v tlustém střevě. Ve střevních buňkách vzniká díky mikrobiomu i serotonin, „hormon štěstí“, který funguje jako přenašeč nervových vzruchů. Je zodpovědný také za regeneraci a kvalitu našeho spánku.
Proběhly různé studie zaměřené na vztah mezi mikrobiomem a duševním zdravím, tím, jak se chováme, včetně našich nálad a emocí. Výsledky potvrzují propojení mezi mikrobiomem, střevem a mozkem a vyzdvihly fakt, že udržování vyrovnaného složení mikrobiomu je základem pro duševní zdraví a pozitivní náladu.
Narušená rovnováha střevního mikrobiomu ovlivňuje souhru na ose střevo–mozek, dynamické komunikační síti modulované právě mikrobiomem. Při dysbióze, kdy v mikrobiomu mohou převažovat škodlivé mikroorganismy na úkor zdraví prospěšných, dochází ke změnám v produkci mikrobiálních metabolitů důležitých pro fungování centrálního nervového systému, což může přispívat k rozvoji psychických onemocnění a deprese. Přehledová studie (Zerekidze, 2024) zmínila změny v lidském střevním mikrobiomu dokonce jako jeden z faktorů, které mohou stát na pozadí rozvoje rizikového až sebevražedného chování.
Střevní mikrobiom ovlivňuje také vývoj osy hypotalamus–hypofýza–nadledvinky, známé především svou úlohou při zprostředkování stresové reakce. Preklinické studie (Cryan, 2019) o vlivu střevního mikrobiomu na duševní funkce na myších modelech prokázaly, že transplantace mikrobiomu od nestresovaných jedinců zmírňuje u příjemců ve stresu některé z jeho škodlivých účinků, např. úzkost nebo zánět střev. Naopak stolice stresovaných myší transplantovaná naivním myším vyvolala úzkost, akumulaci monocytů a aktivaci mikroglií v hipokampu.
Výzkum poukazuje na mikrobiotou zprostředkovanou souvislost mezi nezdravou výživou a depresí; zdravá strava byla spojena s nižšími depresivními příznaky. Ve 32 zemích byl u jedinců se sebevražedným chováním při analýze jejich jídelníčku zaznamenán vztah mezi konzumací fastfoodu a psychickými problémy (Jacob, 2020).
Zhoršit kvalitu nebo pestrost střevního mikrobiomu mohou kromě nezdravé výživy také přehnané diety. K dysbióze dochází také při užívání antibiotik, pod vlivem kouření, alkoholu a stresu. Podle odborníků naší mikrobiotě a zároveň i naší duševní pohodě prospívá zdravý životní styl – pestrá strava bohatá na vlákninu, fyzická aktivita a respekt k chronobiologii, tedy správné rozložení spánku.
Výzkum ukázal, že mikrobiom a duševní zdraví jsou spojené nádoby, a že na rozvoji psychických poruch vedoucích k depresím nebo rizikovému chování se podílejí abnormality na ose střevo–mozek. V odborných kruzích se diskutuje o dysbióze jako o jednom z perspektivních indikátorů možného rizika propuknutí psychických poruch.

Autor: Ing. Miluše Zimolová, PhD.

Zdroj:

Cryan JF, O’Riordan KJ, Cowan CSM, Sandhu KV, Bastiaanssen TFS, Boehme M, Codagnone MG, Cussotto S, Fulling C, Golubeva AV, Guzzetta KE, Jaggar M, Long-Smith CM, Lyte JM, Martin JA, Molinero-Perez A, Moloney G, Morelli E, Morillas E, O’Connor R, Cruz-Pereira JS, Peterson VL, Rea K, Ritz NL, Sherwin E, Spichak S, Teichman EM, van de Wouw M, Ventura-Silva AP, Wallace-Fitzsimons SE, Hyland N, Clarke G, Dinan TG (2019): The Microbiota-Gut-Brain Axis. Physiol Rev. 99(4), 1877. doi: 10.1152/physrev.00018.2018.

Jacob L, Stubbs B, Firth J, Smith L, Haro JM, Koyanagi A. Fast food consumption and suicide attempts among adolescents aged 12-15 years from 32 countries (2020). J Affect Disord 1, 63. doi: 10.1016/j.jad.2020.01.130.

Zerekidze A, Li M, Refisch A, Shameya J, Sobanski T, Walter M, Wagner G (2024): Impact of Toxoplasma gondii and human microbiome on suicidal behavior: A systematic review. J Clin Med, 13, 593. doi: 10.3390/jcm13020593

O lidském mikrobiomu

Co je mikrobiom

Mikrobiom je soubor mikroorganismů osídlující organismus všech živočichů včetně člověka. Střevní mikrobiom je tvořen mikroorganismy žijícími v trávicím traktu. Každý člověk je osídlen miliardami mikroorganismů. Zdravá mikrobiální společenstva poskytují svým hostitelům mnoho zdravotních benefitů.

Narušení mikrobiomu

Narušení rovnováhy mikrobiálního prostředí (dysbyóza) je spojeno s celou řadou zdravotních problémů, např. obezitou, cukrovkou, rakovinou i depresí.

Vhodná strava

Složení mikrobiomu lze podle závažnosti zdravotního stavu regulovat stravou, prebiotiky, probiotiky i zdravým životním stylem.

Kojení

Nedílnou součástí mateřského mléka  jsou symbiotické mikroorganismy. Kojení dodává dítěti nejen optimální komplex živin.
Je důležité také pro správné formování mikrobiomu.

Jak vám můžeme pomoci

Naše pracoviště Vám nabízí profesionální vyšetření střevního mikrobiomu spolu s moderními metodami léčby či možnost vzorek vlastního mikrobiomu preventivně zmrazit. Váš zdravotní stav nás zajímá!

Konzultace​

Před analýzou střevního mikrobiomu probíhá odborná konzultace s lékařem. Základem je podrobná anamnéza. Podmínky odběru je potřeba dobře naplánovat. Jedině na základě odborného vyšetření lze výsledky správně interpretovat.

Vyšetření

Pro rozbor Vašeho mikrobiomu obdržíte odběrovou sadu s přesným návodem k odběru a doručení vzorku do naší laboratoře. K analýze využíváme nejnovější sekvenační metody, tzv. "Next Generation Sequencing”.

Léčba

Složení mikrobiomu lze podle závažnosti zdravotního stavu regulovat stravou, prebiotiky a probiotiky. V případě potřeby lze využít antibiotika, antimykotika, virostatika, antiparazitika nebo tzv. transplantace střevní mikroflóry.

Zamrazení

Věk, nemoci, užívané léky, nevhodná životospráva, životní prostředí a přibývající množství toxických látek nevratně poškozují náš mikrobiom. Optimálním řešením je preventivní uložení vlastního mikrobiomu.